Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/content/83/6703583/html/includes/dbcon.php on line 3
Conkbayırı mehmetçik anıtı
 
Facebook sayfamızda güncel paylaşımları bulabilirsiniz...


Conkbayırı Mehmetçik Anıtı ,Cesarettepe ,Kılıçbayırı ve Düztepe'yi izleyerek Çimentepe’ye çıkan yolun batısında yer almaktadır. Anıt bir eli sembolize eden beş adet yazıttan oluşmaktadır.Bu anıt Conkbayırı’nda vatanı için çarpışırken şehit olan askerlere adanmıştır.Yazıtta şunlar yer almaktadır.


1.Anıt;


19.Piyade Komutanı Kur.Yarbay Mustafa Kemal Atatürk, 25 Nisan 1915 günü düşmanın Arıburnuna çıkarma yaptığını öğrenince kendi insiyetifi ile 57.Piyade Alayoını bölgeye sevk etmiştir,bu arada kıyı örmesi yapan ,cephanesi bitmiş çok az sayıdaki ere yaptığı süngü hucumu ile kazanılan zaman içinde yetişen alaya mevzi aldırarak, düşmanı Conbayırına ulaşmadan durdurmayı başarmıştır.


2.Anıt;


Mustafa Kemal Atatürk 25 Nisan 1915 sabahı Conbayırına doğru ilerleyen düşmana karşı 57.Piyade Alayı ile taarruza başlarken “Ben size taarruzu emretmiyorum ölmeyi emrediyorum,biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir,başka komutanlar hakim olabilir.”emrini vermiştir.Bu coşku ile şahlanan Mehmetçikler donanmanın yoğun ateşi altında yılmadan sürdürdükleri taarruz ile düşmanın Cesaret  Tepe'ye kadar geri atmışlardır.


3.Anıt;


Arıburnundaki düşman kuvvetleri,aldıkları takviyeler ile dahada güçlenmiş olarak 6 Ağustos 1915 günü Conkbayırına doğru yeniden taarruza başlamışlar.dır.Gece gündüz aralıksız devam eden kanlı muharebeler sonunda iki taraf da ağır kayıplar vermiş ve Türk askeri düşmanı 9 Ağustos 1915 akşamı conkbayırı tepeler hattına 25m mesafede durdurmayı başarmıştır.


4.Anıt;


10 Ağustos 1915 sabahı Türk karşı taaruzu,siperler yakın olduğundan süngü hucumu ile başlamış.Düşman donanma topçusunun yoğun ateşi altında bir an bile ayrılmayan Anafartalar Gurup Komutanı Albay Mustafa Kemal’in bir şarapnel misketi ile parçalanan cep saati hayatını kurtarmış ve düşman bu taarru sonunda Ağıl Deresi’ne kadar geri atılmıştır.


5.Anıt;


Düşman kuvvetlerinin,Gelibolu Yarımadası’nın en önemli bölgesi ve doruk noktası olan Conkbayırı ele geçirerek Türk kuvvetlerini ikiye bölmek ve Çanakkale Boğazını ele geçirmek amacıyla giriştikleri devamlı saldırı kahraman Türk askerinin büyük cesaret ve gayretle yaptığı savunma karşısında başarısızlıkla sonuçlanmıltır.Bu bölgede cereyan eden muharebelerde;Türk Ordusu 9200 şehit düşman 1200 kayıp vermiştir.


1970 yılında yapılan yarışmayı kazanan mimar Ahmet Gülgören’in tasarımı olan yazıtlar Türk Hükümeti tarafından yaptırılmıştır.


Anıt 14 Kasım 1980 tarihinde Kültür Bakanlığı tarafından korunması gereken kültürel varlık olarak tescil edilmiştir.